Oldřich Smutný

Narodil se v roce 1925,vystudoval UMPRUM u Jana Baucha, Pedagogickou fakultu UK a scénografii na DAMU u Frant. Tröstera. 35 let učil malířství na DAMU, člen výtvarných skupin UB 12 a Umělecká beseda.

Smutného tvorbu nasměrovaly již zážitky z dětství. Struktura a světlo bílých zdí, které stavěl jeho otec a lidové výšivky matky. V polovině padesátých let pak jeho tvorbu ovlivnily významně jižní Čechy – modrá obloha, mraky, venkovská stavení, stromy, keře či labutě zrcadlící se na hladině rybníků. Tímto barevným laděním se zařadil po bok Václava Špály či Ivese Kleina.

Dílo Oldřicha Smutného je neobyčejně rozsáhlé a rozmanité. Mimo malbu a pedagogickou činnost je třeba zmínit okolo deseti divadelních výprav, knihu Labutě, labutě…, kresby z cest po světě, kresby žen, špalíčky – malbu na malá prkýnka, velké množství fotografií, monotypy, pastely, keramika, nástěnné malby. V roce 1970 byl spoluautorem audiovizuální prezentace kanadského pavilonu na Světové výstavě v Ósace, v roce 1989 navrhnul výpravu k animovanému filmu Úsměv, za kterou obdržel 1. cenu na Mezinárodním festivalu krátkých filmů Huesco ve Španělsku.Oldřich Smutný v Trifoilu

Oldřich Smutný – suché jehly.
Minigalerie Trifoil, Husova 10, Jihlava, 26.3. – 23.5. 2010

Oldřich Smutný – linoryty a keramika.
Galerie v suterénu, Horácké divadlo Jihlava, 26.3. – 23.5. 2010

Kurátor výstav David Bartoň

23 velkých linorytů Oldřicha Smutného v Horáckém divadle připomíná autorův častý pobyt v domě na břehu Putimského rybníka. Linoryty jsou často doplněny technikou monotypu.  Vystavená keramika navazuje na lidové umění i na Smutného malbu. Blízko má i k jeho francouzským monotypům.

Výstava dvanácti suchých jehel Oldřicha Smutného v minigalerii Trifoil v Husově ulici v Jihlavě je nevelká svým rozsahem, ale velká významem a kvalitou. Technikou suché jehly se zabývá Smutný už od čtyřicátých let 20. století. Vystavované kolekce byla vytištěna ve Francii, kterou autor často navštěvuje a kde vytvořil i velkou část svého keramického díla, nádherně barevné monotypy i velký soubor pastelů na téma květin. Na této výstavě je zřejmé, že Oldřich Smutný nepatří jen mezi významné české malíře, ale i grafiky.